ProjektyProjekty

Czyli czym się jeszcze zajmujemyCzyli czym się jeszcze zajmujemy

Roztocze z lotu ptaka - miniaturka logo projektu

Roztocze Południowe z lotu ptaka
W ubiegłym roku wykonaliśmy kilka fotografii Roztocza Południowego z powietrza. Pierwsze rezultaty okazały się zachęcające będziemy więc kontunować ten projekt w przyszłości. Zobacz jedno ze zdjęć z powietrza w Roztoczańskim Dzienniku Fotograficznym.

 

Karpaty z Roztocza - miniaturka logo projektu

Karpaty z Roztocza
Przy bardzo korzystnych warunkach atmosferycznych, nie występujących częściej niż kilka razy w roku, będąc w odpowiednim miejscu i czasie, można dostrzec na południowym horyzoncie pasmo Karpat Wschodnich odległych o ponad 100 km od Roztocza Południowego. Mieliśmy szczęście kilka razy być świadkami tego bardzo rzadkiego, ale i niezwykłego zjawiska. Zrodził się więc kolejny pomysł mający na celu identyfikację oszczególnych wzgórz w widocznym paśmie. Mamy już pierwsze wyniki. Zobacz Karpaty z Roztocza w Roztoczańskim Dzienniku Fotograficznym.

 

Południoworoztoczańskie krzyże przydrożne - miniaturka logo 
projektu

Południoworoztoczańskie krzyże
Celem projektu jest odnalezienie i opisanie wszystkich przydrożnych krzyży bruśnieńskich.


 

 

Baza południoworoztoczańskich krzyży przydrożne - miniaturka logo projektu

Baza inwentaryzacyjna bruśnieńskich krzyży i kapliczek przydrożnych RP
Kontynuacja projektu "Południoworoztoczańskie krzyże".
Nasz cel to zbudowanie kompletnej bazy inwentaryzacyjnej on-line obejmującej krzyże i kapliczki przydrożne RP i najbliższej okolicy.
Baza dostępna pod adresem: krzyze.horyniec.net

 

Ratujmy południoworoztoczańskie krzyże przydrożne - miniaturka logo
 projektu

Ratujmy bruśnieńskie krzyże przydrożne
Kontynuacja projektu "Południoworoztoczańskie krzyże".
Nasz cel to naprawa zniszczonych kamiennych krzyży przydrożnych oraz odnowa niszczejących. Zobacz bieżące efekty projektu.Wzdłuż granicy RP - miniaturka logo projektu

Wzdłuż granicy państwowej na Roztoczu Południowym i ziemi lubaczowskiej
Klimat i krajobrazy przygraniczne nie dają się porównać z niczym innym na Roztoczu - nawet na Roztoczu Południowym. Przy czym "przygranicze" należy odróżnić od "pogranicza", które jest niezdefiniowanej szerokości pasem ciągnącym się wzdłuż granicy, który zależności od punktu widzenia może sięgać kilku lub nawet kilkunastu kilometrów. Przygranicze natomiast to rejon bezpośrednio przylegający do granicy - nie szerszy niż kilkanaście do kilkudziesięciu metrów. Oczywiście wędrując wzdłuż granicy nie zawsze można jej towarzyszyć w określonej wyżej odległości. Przeszkody terenowe (np. bagna) wymagają chwilowego oddalenia się od pasa granicznego nawet na kilkaset metrów. Warto jednak zwrócić uwagę na słowa: "chwilowe" oraz "...metrów" - co wyraźnie odróżnia wędrówki przygraniczne od wycieczek na pogranicze. Co ciekawego w przygraniczu? Niespotykany klimat, wspaniałe głębokie wąwozy, rozległe bagna, przepiękne widoki ze stromych wzgórz oraz - a może to właśnie najważniejsze - całkowita cisza, spokój, emocje odkrywania czegoś nowego. Odcinek między wsią Prusie i wzgórzem Kiernica koło Dziewięcierza został nazwany "Beskidem roztoczańskim", ze względu na krajobrazy iście beskidzkie. Nazwa ta została wymyślona przez jednego z członków grupy (Pawła) i stanowi wyłączną jej własność, w rozumieniu praw autorskich. Grupa Eksploratorów RP pokonała wspólnie odcinek granicy od wsi Prusie na Roztoczu Południowym, aż do Budomierza na ziemi lubaczowskiej - 26 km w linii prostej. Pomysłodawca projektu (Paweł) przebył trasę 31 km, docierając do Hrebennego. Niezależnie od przejścia pieszego - odcinek Huta Kryształowa - Tymosze został także pokonany Uazem. Członkowie GERP (wspólnie lub indywidualnie), jako pierwsi turyści roztoczańscy przeszli wzdłuż granicy całą trasę z Hrebennego do Budomierza. Niektóre odcinki dwukrotnie, inne - wielokrotnie, w tym o różnych porach roku, także w zimie.

 

Wieża 
Brusno - miniaturka logo projektu

Wieża Brusno
Członkowie GERP - jako pierwsi turyści roztoczańscy weszli na sam szczyt wieży obserwacyjnej w Bruśnie (45 m wysokości). Niektórzy z nas byli tam już dwukrotnie. Wieża ustawiona jest na szczycie Góry Brusno. Roztacza się stamtąd fascynujący widok na Roztocze Południowe, a także część Ukrainy.   

 

3D mapa
 RP - miniaturka logo projektu

Mapa 3D Roztocza Południowego
W ramach projektu przygotowywana jest "trójwymiarowa", bardzo szczegółowa mapa wybranych fragmentów Roztocza Południowego. Opracowano już kilka obiektów. Rezultaty są rewelacyjne. Prace są kontynuowane.


    

Wąwozy Roztocza Południowego - miniaturka logo projektu

Wąwozy Roztocza Południowego
Celem jest przejście przez wszystkie długie i/lub głębokie wąwozy na Roztoczu Południowym. Za nami 100% tras.

 

 

Bunkry Roztocza Południowego - miniaturka logo projektu

Bunkry linii Mołotowa na Roztoczu Południowym
Celem projektu jest lokalizacja wszystkich bunkrów w punktach oporu: Wielki Dział, Stare Brusno i Goraje - wraz z danymi GPS dla każdego obiektu oraz sporządzenie dokumentacji fotograficznej. Dodatkowo - lokalizacja takich obiektów jak zbiorniki na wodę (jest jeden) oraz przebieg rowów przeciwczołgowych (są też mało znane). Zrealizowaliśmy część projektu dotyczącą bunkrów w rejonie Wielkiego Działu, docierając i namierzając (GPS) wszystkie 14 bunkrów.